WSPOMNIEŃ CZAR
W ubiegły piątek, 23.09 sala klubowa POSNANII była miejscem spotkania mistrzów rugby. Równo 40 lat temu, pierwszy swój tytuł Mistrzów Polski zdobyła drużyna rugby Polonii Poznań. Z tej okazji Panowie: Kazimierz Olejniczak, Stanisław Kowalski, Marian Marcinkowski i Henryk Król zorganizowali spotkanie byłych zawodników tego zasłużonego dla rugby klubu.

Warto zatem przypomnieć, iż sekcja rugby Polonii Poznań powstała w 1964 roku z inicjatywy Bogusława Rybackiego i Włodzimierza Woźniaka, zawodników KS Posnania. W trakcie zaledwie 17 lat istnienia drużyna Polonii zdobyła czterokrotnie Mistrzostwo Polski, trzykrotnie była Wicemistrzem kraju, a raz zajęła 3 miejsce. Polonia zdobyła też 6 krotnie Puchar Polski.

Mistrzowie Polski w statystykach:

Trenerem drużyny seniorów w okresie jej największych sukcesów był Henryk Król. Sekcja wychowała 18 reprezentantów Polski w kategorii seniorów. Spośród wielu wybitnych zawodników, którzy grali w tej drużynie wymienić można chociażby wieloletniego kapitana drużyny: Mariana Marcinkowskiego, Kazimierza Olejniczaka, Henryka Krawczuka, Grzegorza Gąsiorowskiego, Krzysztofa Mańko i w końcu Bronisława Michalskiego, który w Polonii rozegrał 314 spotkań. Liczba ta jest imponująca mając na względzie fakt, iż w ciągu 17 lat Polonia rozegrała 353 mecze ( 236 ligowych, 41 pucharowych, 65 międzynarodowych, 11 towarzyskich).

Nie ma się zatem co dziwić, że spotkanie odbyło się w wyjątkowej atmosferze. Po części oficjalnej, podczas której Pani Ewa Bąk, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania wręczyła puchar Trenerowi Panu Henrykowi Królowi, rozmowom i wspomnieniom nie było końca. Obecni obiecali sobie, że spotkają się wiosną na boisku, aby rozegrać jeszcze jeden – 354 mecz rugby. Będziemy czekać z niecierpliwością.

Uczestnicy spotkania, którzy grali w drużynie, która zdobyła pierwszy złoty medal w 1971 roku.

Od lewej stoją:

Marian Marcinkowski
Henryk Król
Marek Gąsiorowski

Bardzo dziękuję Jędrzejowi Wierzchowskiemu, z którego pracy dyplomowej zaczerpnąłem wszystkie dane statystyczne.

Autor: T.R.

#1 | kacper dnia wrzesień 28 2011 08:58:56
Dobrze, że takie spotkania się odbywają. Środowisko musi żyć i działać. Z drugiej strony jest to wiadomość dla dzisiejszeych zawodników, że kiedyś też grano w rugby .... i to z jakimi rezultatami.