Oficjalna strona sekcji rugby KS Posnania Poznań
slide01 slide01 slide01 slide01
NABÓR DO
SEKCJI RUGBY
NABÓR
AKTUALNOŚCI !

POSNANIA_RUGBY 7

BLACK ROSES

SARMACI RUGBY

JESTEŚMY TUTAJ

ODWIEDZILI NAS
free counters
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POSNANIA RUGBY CLUB

KS POSNANIA POZNAŃ

SPONSORZY

WSPÓŁPRACA

PATRONAT MEDIALNY

WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

Nasza strona
Działamy:
USTALENIA KONGRESU FIRA AER W PARYŻU
Obok przemówień ubiegających się o stanowisko szefa IRB: Francuza Bernarda Lapasset i Anglika Billa Beaumonta delegaci mieli też okazję posłuchać bardzo ciekawego wystąpienia Mike’a Millera (CEO IRB).

Dodając do tego relację Jean-Claude’a Baque z toczących się rozmów pomiędzy FIRA-AER i Six Nations Rugby Ltd. (spółkę reprezentowali dyrektor operacyjny John Davis i przedstawiciel Francji – Jacques Laurans) można pokusić się o próbę przedstawienia obrazu światowego rugby wyłaniającego się z tych wystąpień:

- choć ze względu na niewielki rozmiar rynku reklamowego dochody z finałów Pucharu Świata w Nowej Zelandii były znacząco mniejsze (pomiędzy 30 a 40 %) od poprzedniej imprezy we Francji (RWC 2007), IRB starać się będzie o utrzymanie poziomu pomocy dla krajów „rozwijających się rugbowo”,

- pod względem sportowym finały zakończyły się pełnym sukcesem dowodząc procesu rozszerzania się światowej czołówki i wyrównywania się poziomu uczestników najważniejszej imprezy w światowym rugby co w dalszym ciągu pozostaje priorytetem w działalności IRB,

- rugby 15-osobowe ciągle pozostaje głównym (niemalże jedynym) źródłem dochodów IRB i krajowych federacji, które wykorzystywane są do promocji tej gry. Dlatego należy zadbać o profity z najważniejszych imprez w rugby 7 (HSBC IRB Sevens i Grand Prix FIRA-AER) oraz pamiętać, że odmiana 7-osobowa nie może być traktowana jako konkurencja dla rugby tradycyjnego, a ma być szansą na dotarcie z rugby do szerszych mas, w szczególności ludzi młodych,

- należy dbać i podkreślać wyjątkowe wartości rugby oraz z całą stanowczością walczyć z patologiami, by utrzymać obraz tego sportu jako wolny od pozaboiskowej przemocy, niedozwolonych używek i korupcji,

- rozmowy z 6 Nations mają doprowadzić (niestety w nieokreślonej bliżej przyszłości) do normalizacji systemu rozgrywek w Europie. Pierwszym etapem procesu są mistrzostwa juniorów, w których już teraz o tytuł rywalizują wszystkie europejskie potęgi. Docelowo „otwarta rywalizacja” ma dotyczyć także seniorów. Być może uda się też przekonać „wielkich” do wsparcia finansowego dla rozgrywek europejskich,

- prawdopodobnie czekają nas lata kryzysu… ale warto pamiętać, że słabość jednych jest szansą na rozwój innych…


Oczywiście to tylko najczęściej podkreślane w wystąpieniach tezy, ale pozwalają one na „ogólne zapoznanie się” z postrzeganiem aktualnego stanu rugby przez ludzi mających realny wpływ na rozwój tego sportu w świecie i Europie.

Tymczasem znacznie więcej problemów było z ustaleniem szczegółów (terminów, miejsc) dotyczących organizacji poszczególnych imprez, w szczególności rugby 7 (rozgrywki będą stanowić eliminacje do finałów Pucharu Świata 2013 w Moskwie).

Z interesujących nas wieści, poczynając od seniorów, najważniejsze są:

1. Kalendarz eliminacji RWC 2015 w Anglii zakładający, że o ile nie uda nam się awansować do dywizji 1A (ciągle większe szanse mają reprezentacje Belgii i Mołdawii) to w sezonach 2012/2014 będziemy walczyć o zwycięstwo w dywizji 1B dające prawo przystąpienia do eliminacji europejskich w 4 rundzie. Zwycięzca dywizji 1B zagra 10 maja 2014 roku na wyjeździe ze zwycięzcą rundy 3 (prawdopodobnie zwycięzca dywizji 2A). W przypadku wygranej dwa tygodnie później (24.05.2014) zagra u siebie z trzecią drużyną dywizji 1A i jeśli wygra ten mecz będzie miał prawo gry w repasażach z drugą drużyną Afryki (1 mecz w kraju zajmującym aktuanie wyższą pozycję w rankingu IRB) dającego awans do finałów.

2. Seniorzy w odmianie 7-osobowej zagrają prawdopodobnie w turniejach eliminacyjnych w Polsce (wymagana druga połowa maja) i Belgii (druga połowa czerwca). Jeśli zmieszczą się w czołowej trójce dywizji A będą mieli prawo udziału w turnieju w Odense (7-8 lipca) wśród 16 drużyn (12 z Grand Prix, 3 z dywizji A i gospodarze) walczących o prawo gry w RWC 2013 w Moskwie (ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie IRB w grudniu).

3. Seniorki w odmianie 7-osobowej zagrają 9/10 czerwca (prawdopodobnie w Luxemburgu) w grupie B eliminacji WRWC 2013. Ich rywalkami będą reprezentacje: Finlandii, Czech, Belgii, Norwegii, Malty, Izraela, Gruzji, Serbii, Luxemburga, Szkocji a stawką zajęcie jednego z dwóch czołowych miejsc dających prawo gry w turnieju finałowym (Moskwa, 30.06./01.07.) wyłaniającym europejskie reprezentacje, które zagrają w WRWC 2013.

4. Nasi młodzieżowcy bronić będą tytułu najlepszej drużyny do lat 20 w Czechach, pomiędzy 1 i 9 września. Wśród rywali będą reprezentacje: Czech, Litwy, Ukrainy, Holandii, Serbii, Szwajcarii i Węgier.

5. Juniorzy, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, rywalizować będą o awans do grupy A w Madrycie. W pierwszym meczu ich rywalami będą Łotysze (31.03.), w przypadku wygranej (03.04.) zagramy z lepszym z pary Serbia v Szwajcaria i ewentualnie o awans (07.04.) z najlepszą drużyną z czwórki: Ukraina, Luxemburg, Holandia, Węgry.

6. Turniej Cross Border U17 planowany jest w Siedlcach na przełomie sierpnia i września. Zagrają w nim reprezentacje: Polski, Czech, Rosji i Szwecji.

7. Coroczny staż FIRA-AER do lat 16 odbędzie się prawdopodobnie w końcu kwietnia (25-29.04.) w Myślenicach z udziałem młodych zawodników z Czech, Niemiec, Węgier i Polski.

W głosowaniu federacji europejskich na szefa IRB (ostateczny wybór nowego przewodniczącego nastąpi w 2012) zdecydowanie więcej głosów otrzymał Bernard Lapasset. Nowymi członkami FIRA-AER zostały też Liechtenstein i Islandia.


źródło: Rugby Polska
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?