Oficjalna strona sekcji rugby KS Posnania Poznań
slide01 slide01 slide01 slide01
NABÓR DO
SEKCJI RUGBY
NABÓR
AKTUALNOŚCI !

POSNANIA_RUGBY 7

BLACK ROSES

SARMACI RUGBY

JESTEŚMY TUTAJ

ODWIEDZILI NAS
free counters
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POSNANIA RUGBY CLUB

KS POSNANIA POZNAŃ

SPONSORZY

WSPÓŁPRACA

PATRONAT MEDIALNY

WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

Nasza strona
Działamy:
EKSPERT WYJAŚNIA
Rzecznik prasowy Lechii Gdańsk Łukasz Jurczak postanowił raz na zawsze wyjaśnić sprawę, która od czasu do czasu gryzie polskie środowisko rugby. Czy nazwę naszego sportu wymawiamy "rugby", tak jak ją słyszymy, czy zgodnie z angielskim zapisem fonetycznym "ragby". Wątpliwości rozwiał największy autorytet w dziedzinie poprawnej polszczyzny - profesor Jan Miodek.

Łukasz Jurczak: Panie Profesorze, piszę do Pana bo chciałbym, żeby taki autorytet jak Pan wypowiedział się w ważnej dla mnie i całego środowiska rugby w Polsce sprawie. Moje pytanie brzmi: jak powinno się odmieniać słowo rugby? Czy dopuszczalne jest używanie dwóch form rugby i ragby? Istnieje Polski Związek Rugby dlatego mówię komentując mecze i piszę na łamach serwisu: rugby, rugbista, rugbistka, jednak w dalszym ciągu wiele osób mówi/pisze ragby. Zapytam dalej czy można odmieniać słowo rugby w taki sposób: rugbysta, rugbystka?

Jan Miodek:
Szanowny Panie! Wyraz rugby może być wymawiany albo w zgodzie z oryginałem - ragby, albo - swojsko, zgodnie z pisownią - rugby. Ta sama zasada odnosi się do rzeczownika rugbista: w wymowie może to być ragbista albo rugbista. Ten ostatni może być zapisany rugbista albo rugbysta. To wszystko! Pozdrawiam Pana najserdeczniej Jan Miodek.

źródło: Rugby Polska/lechiarugby.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?