Oficjalna strona sekcji rugby KS Posnania Poznań
slide01 slide01 slide01 slide01
NABÓR DO
SEKCJI RUGBY
NABÓR
AKTUALNOŚCI !

POSNANIA_RUGBY 7

BLACK ROSES

SARMACI RUGBY

JESTEŚMY TUTAJ

ODWIEDZILI NAS
free counters
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POSNANIA RUGBY CLUB

KS POSNANIA POZNAŃ

SPONSORZY

WSPÓŁPRACA

PATRONAT MEDIALNY

WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

Nasza strona
Działamy:
WYWIAD Z SĘDZINĄ

Tytułem wprowadzenia:

MONIKA BANIEWICZ

Klasa Sędziowska: Sędzia Rugby

Jako zawodniczka:
- od 2001-2011 RC Arka Gdynia
- od 2001-2011 Mistrz Polski Rugby'7 Kobiet
- od 2004-2011 reprezentantka Polski w Rugby'7 Kobiet (Mistrzostwa Europy i wszystkie inne turnieje międzynarodowe)
- "HUSARZ 2010" w kategorii najlepsza zawodniczka

Jako trener:
- od 2008 roku - instruktor rugby

Jako sędzia:
- od 2010 w Pomorskim Okręgowym Kolegium Sędziów PZR
Redakcja: Twoje imponujące osiągnięcia oczywiście znamy w Poznaniu :)
Redakcję interesuje bardziej, co skłoniło Cię by próbować sił jako sędzina, a w dodatku w męskiej odmianie rugby ?


Monika Baniewicz: Już w 2010 uczestniczyłam w pierwszym szkoleniu dla kandydatów na sędziów, ale wtedy jeszcze nie wiedziałam że zostanę sędziną. Traktowałam to jako kolejny krok w swoim rozwoju jako zawodniczki(dokładniejsze poznanie przepisów itp.).
W 2011 nie mogłam już brać udziału w rozgrywkach/treningach ze względu na problemy z kręgosłupem- problem pojawiał się przy kontakcie więc nie mogłam np.szarżować, a bez tego nie ma gry w rugby:(
Rugby było dla mnie sposobem na życie i nie mogłam tego tak po prostu z dnia na dzień zostawić więc za namową trenera (Jarka Batora) i sędziego (Tomka Jarowicza) postanowiłam kontynuować swoją przygodę z rugby jako sędzia. W lipcu 2011 podeszłam do ogólnopolskich egzaminów organizowanych przez Kolegium Sędziów i uzyskałam licencję sędziego. Wybiegałam na egzaminach praktycznych "męskie normy" więc nikt nie miał obiekcji przy wysyłaniu mnie na turnieje mężczyzn.


Czy widzisz różnice między rugby męskim i kobiecym (pomijam gabaryty, co oczywiste) ?

Moim zdaniem pomijając różnice fizyczne i motorykę, u kobiet widać większe zaangażowanie i zawziętość, natomiast u mężczyzn gra jest bardziej poukładana (mowa o zespołach grających od kilku lat a nie dopiero co powstających ekipach).

Czy w Twojej ocenie zawodnicy mają respekt przed Sędziną „w spódnicy” ? Czy Kobieta na linii, wpływa na kulturę gry ?

Wydaje mi się, że zawodnicy mają respekt przed sędzią niezależnie czy jest to mężczyzna czy kobieta. Jeżeli chodzi o kulturę, to starali się pilnować słownictwa i było to widoczne już pod koniec meczu (np. gdy któremuś zawodnikowi wymsknęło się "***" spoglądał w moją stronę zasłaniając usta i unosząc ręce w przepraszającym geście :) ).

Jesteś prekursorem, jako Sędzina w Ekstralidze rugby, więc powiedz proszę czy czujesz presję, może strach, może obawę ??

Myślę, że gdybym wcześniej nie była jedną z pierwszych zawodniczek rugby w Polsce i nie musiała wraz z koleżankami i trenerami walczyć o powstanie i rozwój kobiecego rugby w Polsce to byłoby mi trudniej zdecydować się na krok w stronę sędziowania. Koledzy -sędziowie i dziewczyny (rugbistki z całego kraju) bardzo mnie we wszystkim wspierają, za co dziękuję. Na dzień dzisiejszy jestem jedyną kobietą - sędziną ale mam nadzieje że będę przykładem dla innych dziewczyn, które kończą karierę zawodniczki i nie wiedzą co dalej. Mam nadzieję że już nie długo będzie nas więcej w tym męskim świecie.


Jakie są Twoje plany ? Czy jest szansa, że wrócisz do gry, jako czynna zawodniczka ? Co chciałabyś osiągnąć, jako sędzia – czy to jest etap w życiu czy cel, do którego starasz się dotrzeć ?

Priorytetem dla mnie na dzień dzisiejszy jest sędziowanie turniejów rugby7 zarówno kobiet jak i mężczyzn, ale chce się też rozwijać w kierunku rugby15-osobowego. Sędziowanie na linii jest pewnym krokiem w stronę sędziowania "piętnastek" jako sędzia główny. Przede mną długa droga i dużo pracy, ale najważniejsze to mieć do czego dążyć.

Dziękujemy ;))


Zobaczcie rozmowę Jarosława Batora oraz Moniki Baniewicz w Otwartym Studiu Sportowym Pomorska.TV : KLIKNIJ TUTAJ !
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?