Oficjalna strona sekcji rugby KS Posnania Poznań
slide01 slide01 slide01 slide01
NABÓR DO
SEKCJI RUGBY
NABÓR
AKTUALNOŚCI !

POSNANIA_RUGBY 7

BLACK ROSES

SARMACI RUGBY

JESTEŚMY TUTAJ

ODWIEDZILI NAS
free counters
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POSNANIA RUGBY CLUB

KS POSNANIA POZNAŃ

SPONSORZY

WSPÓŁPRACA

PATRONAT MEDIALNY

WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

Nasza strona
Działamy:
ŚWIĘTO RUGBYZ okazji 90-lecia pierwszego meczu rugby w Polsce – Miejski Klub Rugby i Sokół Lwów – zorganizowali we Lwowie niezwykłą imprezę rugby. W ramach trzydniowych obchodów rozegrano pięć spotkań w tym rekonstrukcję meczu z 1922 roku w strojach z epoki. Przygotowania do jubileuszu trwały rok.

W Polsce, główne obchody tego wydarzenia planowane są przy okazji meczu w ramach Pucharu Europy Narodów: Polska v Niemcy, który zostanie rozegrany 3 listopada w Gdańsku.

Pierwszy mecz rugby z udziałem polskiego zespołu został rozegrany na stadionie Pogoni we Lwowie 9 lipca 1922 pomiędzy drużynami Związku Sportowego Orzeł Biały Warszawa, Białymi (opartymi na graczach polskich) i Czarnymi (opartymi na graczach francuskich). Rekonstrukcja tego meczu była głównym punktem obchodów rocznicowych, jako Czarni zagrali rugbiści Ukrainy, w rolę Białych wcielili się Polacy. Wszyscy zawodnicy ubrani byli w repliki koszulek z epoki, mecz toczył się według przepisów z lat dwudziestych z ówczesną punktacją i techniką gry. Większość zawodników z Siedlec wystąpiło z doklejonymi wąsami, który w latach dwudziestych zdobiły rugbistów, Grzegorz Pliszka dodatkowo zagrał w kaszkiecie upamiętniając w ten sposób Louisa Amblarda założyciela i trenera Orła Białego, który nawet na meczu nie rozstawał się z tym nakryciem głowy. Dziewięćdziesiąt lat temu Czarni pokonali Białych 6:3, w sobotnim meczu zanotowano remis 8:8. Mecz był planowany początkowo w miejscu nieistniejącego stadionu lwowskiej Pogoni, na boisku wojsk powietrzno-desantowych, niestety władze w Kijowie odmówiły wstępu na jednostkę zawodnikom z kraju należącego do NATO.

Dwa spotkania rozegrała reprezentacja młodzieżowa przygotowująca się do obrony wywalczonego przed rokiem w Siedlcach mistrzostwa Europy. W piątek pokonała zdecydowanie ligowy zespół Sokoła Lwów 38:0, w sobotę rówieśników z Ukrainy 48:16. Nasz zespół wyraźnie dominował w obu spotkaniach. Po młodzieżówce rozegrano pierwszy międzypaństwowy mecz weteranów Ukraina – Polska, który zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 12:10. Gospodarze mieli przez większość czasu przewagę w polu, ale nie mogli przebić się przez obronę Polski, która decydujące o zwycięstwie punkty zdobyła w końcówce meczu.W ostatnim meczu spotkały się zespoły weteranów powyżej 50 lat, meczu nie było w programie i goście nie mieli pełnej drużyny w tej kategorii, skład uzupełnili więc gracze Ukrainy, którzy wygrali to spotkanie 10:5. Łącznie w imprezie udział wzięło ponad 200 uczestników z Ukrainy, Polski i Francji.

W reprezentacji weteranów grało 27 zawodników z 9 klubów:

AZS AWF Warszawa - Jarosław Nowicki, Wojciech Szonecki;

Budowlani Łódź - Adam Kociński, Tadeusz Szczepański, Cezary Zabokrzycki, Paweł Zapędowski;

Lechia Gdańsk - Bogusław Olszewski;

Juvenia Kraków - Jarosław Sarota, Janusz Wilk;

Ogniwo Sopot - Maciej Wiater;

ORC Poznań - Jarosław Wiśniewski, Piotr Minkin, Piotr Walczak;

Owal Leszno - Wojciech "Bambik"Poprawski;

ROC Lublin - Mirosław Janeczko, Leszek Popko, Robert Rachwał;

WFS Siedlce - Artur Adamczyk, Łukasz Bacik, Dariusz Głogowski, Paweł Kuligowski, Paweł Narojek, Wojciech Plichta, Grzegorz Pliszka, Tomasz Radzikowski, Jacek Wierzbicki, Bartosz Zagalski.

Trwające trzy dni święto rugby wypełniły nie tylko mecze. W piątek otwarto w Ratuszu wystawę fotograficzną poświeconą lwowskiemu rugby, przygotowujący ekspozycję zadbali o dużo polskich akcentów, mieliśmy więc zdjęcia z rozegranych we Lwowie meczy międzypaństwowych z Polską i towarzyskich z polskimi zespołami. Tego samego dnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Ukraińskiej Federacji Rugby, Polskiego Związku Rugby, Sokoła Lwów i Miejskiego Klubu Rugby Siedlce poświęcone dalszej współpracy. Na sobotnim bankiecie wymieniono okolicznościowe pamiątki, uczestnicy mogli też wysłuchać koncertu polskiej kapeli ze Lwowa w repertuarze przedwojennych przebojów. Obchody zakończyła w niedzielę objazdowa wycieczka po Lwowie, uczestnicy byli m.in. w miejscu dawnego stadionu Pogoni przy ul. Stryjskiej gdzie poprzedniego dnia nie mogli zagrać.

Wyniki:

10.08.2012

Sokół Lwów – Polska U20

0:38 (0:14)


11.08.2012

Orzeł Biały Czarni – Orzeł Biały Biali

8:8 (3:8).

Punkty: Piotr Walczak 3, Grzegorz Pliszka 3, Radzikowski Tomasz 3.


Ukraina U20 – Polska U20

16:48 (6:25)


Ukraina U35 – Polska U35

10:12 (10:7).
Punkty: Łukasz Bacik 5, Wojciech Poprawski 5, Janusz Wilk 2.

Ukraina U50 – Polska/Ukraina U50

10:5 (10:0).
Punkty: Jarosław Wiśniewski 5.


Polecamy Waszej uwadze galerie zdjęć, które prezentujemy poniżej, gdzie między innymi nasz "Bambik" zdołał po doskonałym rozegraniu zdobyć przyłożenie.
Święto rugby we Lwowie - 1: KLIKNIJ TUTAJ !


Święto rugby we Lwowie - 2: KLIKNIJ TUTAJ !


Święto rugby we Lwowie - 3: KLIKNIJ TUTAJ !


Święto rugby we Lwowie - 4: KLIKNIJ TUTAJ !


źródło: Jacek Wierzbicki/pzrugby
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?