BEZ PRZESADY: "KLASYK". Posnania- Blachy 36:21 (14:7)
Nieczęsto zdarza się taki mecz w naszej lidze. Nieczęsto Posnania wygrywa z Budowlanymi Łódź- ostatni raz zdarzyło się to równo dwa lata temu w Pucharze Polski. Dziś po meczu rozgrywanym na niespotykanie wysokim poziomie, lepsza wreszcie okazała się Posnania, która prowadziła od samego początku i nie oddała prowadzenia do ostatniej minuty, wygrywając z liderem z Łodzi 36:21, a do przerwy 14:7.
Mimo wyraźnej wygranej, długo losy meczu były nierozstrzygnięte, ale w najbardziej newralgicznym momencie, kiedy goście doszli Muszkieterów w 74 minucie na 24:21, poznaniacy pokazali "charakter" i po czterech minutach odzyskali bezpieczny dystans, czyli 10 "oczek" przewagi. Końcówka to był juz "miód na usta" rozentuzjazmowanych i wyjątkowo rozśpiewanych kibiców- fantastyczna akcja całej drużyny, wykończona przez wszędobylskiego Krzyśka Wojcieszaka, który jako III- liniowiec, miał w obowiązku być na skrzydle i po przekopie, sam zakończył akcję, pieczętującym wiktorię Posnanii przyłożeniem na 36:21!
Wcześniej byliśmy świadkami wyrównanego od początku do końca pojedynku, zespołów preferujacych ten sam styl: mocne "otwarcie" młynem i dalej błyskotliwa gra atakiem, z wykorzystaniem świetnych środków i superszybkich skrzydeł.
-"Szkoda, że przegrali te mecze na jesień, bo teraz są najlepsi w lidze"- mowi jeden z wyróżnionych mini żaków, znamionując sporą wiedzę. I nie ma w tych słowach przesady: kąśliwym, precyzyjnie przygotowanym atakom Blach, poznaniacy przeciwstawiają ich broń- zdetrminowaną, konsekwentną i żelazną obronę. W pierwszej połowie myli się ona tylko raz i to pod koniec czasu gry, po kilkunastominutowej przewadze i sporym naporze, łodzianom udaje się, w doliczonym czasie "odrobić" siedem punktów z czternastopunktowej straty.
Druga odsłona zaczyna się niemal identycznie, po naporze na przedpolu i kolejnym młynie dyktowanym, Stanisław Więciorek decyduje się podnieść piłkę i nieatakowany agresywnie przez łodzian, ślizgając się" po obronie, zanosi punkty w narożnik pola. Odpowiedź rywali jest jednak natychmiastowa- goszcząc na naszych 22 metrach, udaje im się stworzyć przewagę na skrzydle i w sposób niezagrożony zanieść punkty (Rafał Sajur), które tym razem poprawia, wprowadzony po przerwie Tomasz Grodecki.
Na kolejne punkty czekamy niecały kwadrans, po serii rzutów karnych dla Posnanii 15,10 i 5 metrów od pola, ofiarnym i mocnym wejściem w żywą tarczę obrony Blach, popisuje się Siergiej Suchich (ze wsparciem Krzyśka Witczaka), rehabilitując się tym samym za kilka wcześniejszych strat. Z 19:14 robi się bezpieczne 24:14, ale nie na długo. Po 9 minutach, akcję Piotra Korka z I połowy kopiuje, znany z szybkości, Konrad Pisarek, przykładając między słupami, co pozwala T.Grodeckiemu "dopełnić formalności". Właśnie w tym momencie Budowlani zbliżają się na 3 oczka!
Na szczęście juz cztery minuty póżniej, trybuny /około 2000 widzów/, znowu mają okazję do euforii: Tomek Gruszczyński wykańcza zespołową akcję, obsłużony świetnym podaniem Kamila Dudkowskiego, a ponieważ kładzie prawie między słupy, poprawka Buchały jest formalnością... A 31:21 pozwala już realnie myśleć o końcowej wygranej! Mimo, że za moment jest znów gorąco, tym razem przed polem Posnanii, to ona, wychodząc z głębokiej defensywy, zadaje rywalowi w ostatnich sekundach meczu , decydujący cios. Jego wykonawcą jest wspomniany wcześniej K. Wojcieszak! Końcowy gwizdek zagłusza totalna wrzawa na trybunach, "bohaterowie ostaniej akcji" padają sobie w objęcia, a potem, całym składem, dziękują rekordowej w historii klubu publice... Brawom i radości nie ma końca, a łodzianie leżąc lub klęcząc, przeżywają porażkę.
Punkty dla Posnanii: S.Więciorek- 10, J.Buchało-6, S.Suchich, T. Gruszczyński, K.Wojcieszak i P. Korek- po 5
Punkty dla Blach: R.Sajur, K.Pisarek i M.Pabjańczyk- po 5, T.Grodecki- 4, Ł.Zamerski-2