SZCZĘŚCIE SPRZYJA LEPSZYM... Arka- Posnania 19:22 (14:10)
Wbrew przewidywaniom wielu znawców rugby w Polsce, w finałowym meczu o III miejsce, w niecodziennych okolicznościach, przysłowiowym "rzutem na taśmę"- lepsza okazała się Posnania, która w doliczonym czasie gry, kopiąc skutecznie karnego z połowy boiska (ach ten Jura!) pokonała faworyzowanych gospodarzy 22:19, przegrywając do przerwy 10:14.
Mimo zmęczenia długim i ciężkim sezonem, które było widoczne w obu zespołach, finał o III miejsce 1 ligi rugby, był porywającym widowiskiem o kilku obliczach, a wywołało skrajne emocje zarówno u kibiców Arki jak i Posnanii, od euforii do czarnej rozpaczy...
Wymarzony był początek dla poznaniaków, przechwyt na swoim polu obrony, rajd Buchały i Korka, przyłożenie i poprawka, a kilka minut później efektowny kop z kozła /drop goal/ i... 0:10
Potem inicjatywę przejęli gospodarze, a my tracimy niestety K.Witczaka /kontuzja żeber/, potem nie wykorzystujemy osłabienia rywala /R. Andrzejczuk- żółta kartka/, a sami grając w 14-tu /P.Najdek-żółta kartka/, tracimy punkty po przyłożeniu i poprawce S.Garkawego. Arka wychodzi na prowadzenie, zdobywając kolejne punkty w 6-7 min doliczonego czasu gry I połowy (W. Ruszkiewicz i S. Garkawyj)- 14:10.
Początek II odsłony to dalej lepsza gra Buldogów i szybko zdobyte kolejne 5 pkt- M. Motyl wykańcza przy chorągiewce, dobrze rozegraną kontrę /19:10/. Jak sie potem okazuje, to przełomowy moment spotkania, bo Posnania wreszcie "budzi się" z przestoju, zaczyna agresywnie bronić, kontratakować, a gospodarzom zaczyna brakować... rozumu i wyrachowania. Rozgrywają wszystkie, dobre do kopnięcia na bramkę rzuty karne, próbując to robic tylko z większej odległości, a Posnania... konsekwentnie wykorzystuje absolutnie każdą okazję do odrobienia strat: J. Buchało trafia kolejno trzy karne, wszystkie z bardzo dużej odległości i w 66' robi się 19:19!
Ostatnie minuty to klasyczny, niesamowita walka, sportowy horror i festiwal przestrzelonych karnych, bo teraz i Arka szuka trzech punktów na wagę brązu! Nie trafiają kolejno S. Garkawyj /67'/, J.Buchało /słupek 73'/, M.Macoń /78'/, znowu S.Garkawyj /80'!/. Ostatni wreszcie trafia, w doliczonym czasie gry, z prawie 50 metrów... Jurij Buchało, najskuteczniejszy zawodnik polskiej ligi!!! 19:22 dla Posnanii, gwizdek sędziego L. Kościelniaka, poznaniacy tańczą z radości, za chwilę toną w objęciach kilkudziesięciu najwierniejszych kibiców, a od Przemysława Szablewskiego, członka zarządu PZR, otrzymują ogromny srebrny puchar i brązowe medale. Mimo, że od morderczego meczu minęło już kilkanaście minut, wciąż nie mogą ochłonąc ze szczęścia, a radość i śpiewy przenoszą się do szatni poznaniaków. Arkowcy długo nie mogą uwierzyć, że dali sobie wydrzeć zwycięstwo...
Posnania, broniąc zasłuzenie medali z ubiegłego roku, zdala kolejny "egzamin sportowej dojrzałości": grala osłabiona brakiem S. Suchicha /czerwona kartka/, S. Więciorka /kontuzja/, a od 19' brakiem K. Witczaka. Mimo to pokazała chartakter, "podniosła się", przegrywając już 19:10 i z nawiązką zrewanżowala się Arce, za poprzednie dolegliwe porażki.
-Do trzech razy sztuka- powiedział tuż po meczu wzruszony i "wycieńczony" trener K. Baraniecki- bo przegraliśmy tu półfinal ligi w ubiegłym roku /23:13/, a w tym przegraliśmy mecz ligowy decydujący o roli gospodarza malego finału /23-13).
Skład Posnanii:
Kwiatek, Machlik /kpt/, Michalczyk, Szumiński, Witczak/19' Adamczyk/, Stangret, Najdek /63' Dudkowski/, Wojcieszak- Tietz /58' Sieńczak/- Buchało- Gruszczyński, Kordys /63' Krzesiński/, Krysztofiak, Korek, Czubaszewski
Pozostali rezerwowi: Rau, Piszcz, Chwaszcz
Punkty: J. Buchało- 17, P. Korek- 5
Arka: S. Garkawyj- 9, W. Ruszkiewicz i M.Motyl- po 5
Przebieg meczu:
3' 0:5 Korek, przyłożenie
4' 0:7 Buchało, poprawka
10' 0:10 Buchało, drop goal
31' 5:10 Garkawyj, przylożenie
32' 7:10 Garkawyj, poprawka
40' 12:10 Ruszkiewicz, przyłożenie /6' doliczonego czasu gry/
40' 14:10 Garkawyj, poprawka /7' doliczonego czasu gry/
43' 19:10 Motyl, przyłożenie
55' 19:13 Buchało, karny
58' 19:16 Buchało, karny
66' 19:19 Buchało, karny
80' 19:22 Buchało, karny /4' doliczonego czasu gry/