ROZPOCZĄŁ SIĘ PUCHAR 6 NARODÓW!
W miniony weekend na trzech stadionach zaingurowano kolejną edycję P6N. Poniżej historyczny rys i wyniki 1 kolejki, wszystko starannie opracowane przez niezawodnego FARMERA!

Właśnie rozpoczął się Puchar 6 narodów.(6 Nations)
Jest to najstarszy i najprawdopodobniej najbardziej znany tego typu turniej na świecie. Faktycznie na początku był to Puchar 4 narodów uczestniczyły w nim "kraje wysp brytyjskich": Anglia , Irlandia , Walia , Szkocja . Pierwsza edycja turnieju odbyła
się w Grudniu roku 1882 na walijskim stadionie St Helens Ground w Swansei stanęły między sobą drużyny Anglii i Walii. Mecz tamten był szczęśliwy dla drużyny z herbem róży (Anglia ) wygrali oni 26:0.Przez politykę krajów i walki turniej nie mógł się odbyć w latach 1885,1887,1889.. W roku 1910 do turnieju dołączyła Francja i nazwa turnieju została zmieniona na Puchar 5 narodów , wtedy szczęśliwe czasy miała Walia, która zdominowała ten turniej gdy na początku wieku podczas 5 turniejów zwyciężała 4 razy. Francja wygrała pierwszy raz dopiero rok po debiucie wygrywając ze Szkotami. Pierwsza wojna Światowa
w roku 1914 przerwała ten turniej aż do roku 1920. Kiedy powrócono do rzeczywistości, turniej kontynuowano bez wielu sławnych postaci w tym bez zwycięzcy Turnieju 5 Narodów - kapitana Ronalda Poultona(Anglia), który wraz z innymi 111 międzynarodowymi graczami rugby został zabity w czasie walk podczas wojny. Turniej ten był wiele razy przerywany
z różnych powodów najczęściej jednak politycznych jak i wojennych. W 1999 weszła ostatnia reforma mianowicie dostąpił ostatni członek- Włochy i analogicznie nazwa turnieju zmieniona została na Puchar 6 Narodów i ta nazwa została do dnia dzisiejszego.
W tym sezonie została rozegrana pierwsza runda pucharu :
Francja-Szkocja 16:9( bardzo wyrównany mecz do samego końca nie grał od pierwszej minuty kontuzjowany Frederic Michalak)
Irlandia-Włochy 28:17( mecz do połowy wyrównany, natomiast w drugiej części wspaniała gra łącznika ataku Irlandii Ronana O’Gara przyczynia się do wygranej )
Walia-Anglia 11:9 (mecze tych dwóch drużyn ze sobą zawsze były zacięte i waleczne i ten był niczego sobie, Walijczycy pokazali bardzo dobrą konsekwentną grę natomiast Anglia nie była w stanie całego ani razu przyłożyć )
Zasady turnieju:
Drużyny grają w lutym, marcu czasem w kwietniu ,każdy z każdym, za wygrana są 2 pkt.
a za przegraną 0pkt., puchar 6 narodów wygrywa drużyna która pod koniec sezonu ma najwięcej punktów, jeżeli są dwie drużyny mające tyle samo punktów, najpierw liczy się bilans między tymi dwoma drużynami a jeżeli i to nie pomaga to liczą się przyłożenia w turnieju, zespół który wygrywa wszystkie 5 meczy zdobywa tytuł Grand Slam ,natomiast tytuł Triple Crown otrzymuje drużyna z Anglii Irlandii Szkocji i Walii która wygra z 3 drużynami z tego składu.
Puchar 6 narodów : Jest wykonany ze srebra i ma elementy z 20karatowego złota .Jego wartość jest wyceniana na 50 000 ₤