Oficjalna strona sekcji rugby KS Posnania Poznań
slide01 slide01 slide01 slide01
NABÓR DO
SEKCJI RUGBY
NABÓR
AKTUALNOŚCI !

POSNANIA_RUGBY 7

BLACK ROSES

SARMACI RUGBY

JESTEŚMY TUTAJ

ODWIEDZILI NAS
free counters
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POSNANIA RUGBY CLUB

KS POSNANIA POZNAŃ

SPONSORZY

WSPÓŁPRACA

PATRONAT MEDIALNY

WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

Nasza strona
Działamy:
WYJAŚNIENIA PZR
PZR przed zbliżającą się wielkimi krokami inauguracją rozgrywek ligowych wprowadził zmiany do przepisów rozgrywek centralnych, które przede wszystkim wpłyną na obraz Ekstraligi i I ligi. Pomysły związku mają wyraźnie służyć wyrównaniu szans klubów oraz zapobiec wzmacnianiu drużyn zagranicznymi zawodnikami w fazie play off. Jest to idea jak najbardziej słuszna, ale wprowadzana w dość nieprzemyślanej formie.

Już kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że zawodnik aby wystąpić w fazie play off będzie musiał wcześniej rozegrać pięć spotkań w barwach danego klubu. Równocześnie jednak zaczęły się domysły, co oznacza "rozegranie pięciu spotkań"? Czy jest to obecność w protokole, czy obecność na boisku.

Wczoraj PZR rozwiał te wątpliwości ogłaszając nowy regulamin rozgrywek Ekstraligi i I ligi. Związek zaostrzył wspomniany przepis, który brzmi w tej chwili następująco:

8. Prawo gry w fazie finałowej rozgrywek (meczach play off lub play out) mają tylko zawodnicy, którzy rozegrali minimum 50 procent spotkań w sezonie regularnym (warunkiem wliczenia meczu do tego limitu jest pojawienie się na placu gry). Jedynym odstępstwem od tego przepisu jest udokumentowana zaświadczeniem lekarskim kontuzja - wówczas o dopuszczeniu zawodnika do gry w fazie finałowej decyduje Komisja Gier i Dyscypliny.

Bezsensowność tego przepisu jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Kalendarz rozgrywek zakłada rozegranie jesienią ośmiu z 14 kolejek zasadniczej części sezonu Ekstraligi rugby. Oznacza to, że pozyskiwanie zawodników w zimowym okienku transferowym mija się z celem, gdyż nie będą oni mogli wystąpić w fazie play off. Oczywiście pomogą drużynie dotrzeć do fazy medalowej, ale tu rola ich się skończy...

Nie wspominamy już o tym, że część ekip może przełożyć swój ostatni jesienny mecz na wiosnę, w szczególności, gdy z transferowego punktu widzenia obu stronom będzie to na rękę i w ten sposób przepis nie będzie stosowany sprawiedliwie wobec wszystkich ekip.

Z powodu tego przepisu może dojść również do kuriozalnej sytuacji, kiedy w fazie play off nie będzie mógł zagrać rezerwowy, który nie wybiegł na murawę, choćby na minutę w przynajmniej siedmiu spotkaniach... A kontuzjowani? Muszą nie tylko dostarczyć zaświadczenie lekarskie, ale jeszcze liczyć na pozytywną opinię Komisji Gier i Dyscypliny.

Po wprowadzeniu pozytywnych zmian odnośnie rozgrywania fazy play off i play out tym razem PZR chyba nie do końca przemyślał swoje decyzje, które z pewnością odbiją się szerokim echem w polskim środowisku rugby. Wprowadzanie takich zmian w raczkującej społeczności rugby, która nie ma silnego zaplecza wydaje się w perspektywie osłabiać naszą ligę i szanse jej rozwoju, a nie wzmacniać...


Tekst: Kajetan Cyganik (RugbyPolska.pl)

Polecamy Wam również lekturę Przepisów Polskiego Związku Rugby dotyczących ewidencji, przynależności i zmiany barw klubowych zawodników.

Regulamin rozgrywek centralnych

#1 | krzysztof dnia sierpień 03 2010 21:11:19
Nic dodać, nic ująć.
Kolejny strzał w kolana pseudo sterników naszego rugby.
Komentarz zbyteczny.
#2 | Pawelek dnia sierpień 04 2010 09:12:05
Dobre przepisy to takie które nie wymagają szczególnej interpretacji. PZR pozostawia sobie jednak zawsze furtkę aby : "ręcznie strerować" rozgrywkami a tym samym układać tabelę końcową.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?