Oficjalna strona sekcji rugby KS Posnania Poznań
slide01 slide01 slide01 slide01
NABÓR DO
SEKCJI RUGBY
NABÓR
AKTUALNOŚCI !

POSNANIA_RUGBY 7

BLACK ROSES

SARMACI RUGBY

JESTEŚMY TUTAJ

ODWIEDZILI NAS
free counters
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POSNANIA RUGBY CLUB

KS POSNANIA POZNAŃ

SPONSORZY

WSPÓŁPRACA

PATRONAT MEDIALNY

WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

Nasza strona
Działamy:
KOLEJNE DECYZJE PZR
Wikipedia mówi, że przekleństwo to „figura retoryczna polegająca na użyciu wykrzyknienia będącego wyrazem oburzenia i życzeniem niepowodzenia, klęski, złego losu dla obiektu przeklinanego” lub „w znaczeniu potocznym obelga, wulgarne wyrazy używane dla wyrażenia gniewu”. Co ta definicja ma wspólnego z rugby? Okazuje się, że tą regułkę powinni wkuć na pamięć nasi sędziowie. Bowiem od weekendu wchodzi w życie akcja „Stop chamstwu”.

Co ta akcja oznacza w praktyce? Za każde przekleństwo na boisku – rzut karny. To samo „przewinienie” w wykonaniu zawodnika – żółta kartka… i rzut karny. Tak więc czy możemy spodziewać się gradu żółtych kartek i karnych, które mogą być niezrozumiałe dla kibiców? Wydaje się że tak. Mogły to pokazać mecze transmitowane w telewizji – tam, dlatego że sędzia miał mikrofon, często było słychać „głosy niezadowolenia” od zawodników.

Warto się zastanowić czy sędziowie będą karać tylko polskie przekleństwa, co w przypadku gdy na przykład Merab Gabunia stwierdzi, że użyje wykrzyknienia z życzeniem klęski dla przeciwnika? Może sędziowie będą pobierać nauki języka gruzińskiego, francuskiego i angielskie bo właśnie te języki słychać u nas na boiskach najczęściej.

A czy trenerzy i rezerwowi będą również karani? Miejmy nadzieję, że nie będzie wyjątku, w końcu z ławki również czasem słychać nieprzyzwoite słowa. Zastanawia również jak arbiter będzie pokazywał „przewinienie” przeklinania. Czy znak będzie równie charakterystyczny dla kibiców jak symbol młyna czy zagrania do przodu?

Jak nowa dyrektywa wpłynie na grę zobaczymy już w sobotę ponieważ przepis wchodzi w życie w najbliższy weekend, a sędziowie są zobowiązaniu stosować kary bezwzględnie. Tak więc zawodnicy, pamiętajcie od soboty nie przeklinamy na boisku. Radzilibyśmy, żeby po za nim również nie przeklinać, a nóż jakiś sędzia będzie się krył za wami.

Mogłoby się wydawać, że trochę naśmiewamy się z nowej dyrektywy. Uważamy jednak , że przepis jest jak najbardziej krokiem w dobrą stronę rozwoju rugby w Polsce. Mamy jedynie wątpliwości co do jego egzekwowania, miejmy nadzieje, że nasze obawy rozwieją się już podczas najbliższej kolejki.

źródło: Świat Rugby
#1 | Pawelek dnia październik 07 2010 12:04:27
Dobrze, że zawodnicy noszą ochraniacze na szczęki. Będą one chociaż częściowo "cenzurować" ich reakcje.
#2 | krzysztof dnia październik 07 2010 20:24:02
Z jednej strony jestem za- bo należy tepić i karac przekleństwa, a z drugiej odnoszę się bardzo sceptycznie do tego przepisubowiem podam dwa przykłady.
Mecz Orkan - Posnania - - o brązowy medal MPJ.
Zawodnik Kruszona K. kopie karnego - minimalnie chybił i podnosząc podstawek pod nosem powiedział o..ku...wa.
Nikt tego nie mógł słyszeć tylko że obok stał sędzia L.K.
Kara - żółta kartka!
Drugi przykład- mecz o finał Arka - Posnania- seniorzy.
Arka wykonuje po straconych pkt. rozpoczęcie i jeden z naszych zawodników również zaklnął niezbyt głośno. Była wrzawa na trybunach i tylko to słyszał sędzia W.P - kara karny- Arka trafiła 3 pkt.
I teraz mam w związku z tym pytanie- czy arbiter nie będzie zbyt bardzo się wyczulał na te głosy, a to spowoduje, że straci panowanie nad meczem.
A może jak jakis zawodnik powie tylko kurna a arbiter to odbierze jako co innego.
A więc przepis, który moze wypaczyć wyniki spotkań.
Ale powinno się te rzeczy ostro karać ale z umiarem.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?